Môj vzťah k počítačovým hrám: Minulosť a súčasnosť

Priatelia, rozhodol som sa, že vám dnes rozpoviem taký malý príbeh o tom, ako som na tom, čo sa týka počítačových hier, a hrania ako takého. Avšak na to sa musíme pozrieť ešte kus do minulosti.

Minulosť

Moje hranie počítačových hier začalo keď som mal zhruba 14, možno 15 rokov aj keď je možné, že ešte o trocha skôr.

Mal som totiž v živote ajťáka to veľké šťastie, že som sa mohol hrať na strojoch ako je legendárne ATARI 800 XL, ktoré vlastnil bratranec, a na ktorom sme drtili pamätnú hru Frogger, a mnoho iných legiend.

 

Osud a zhoda istých okolností však chceli,že som mal možnosť používať ešte jednu legendu, a to Sinclair ZX Spectrum, a u druhého bratranca zas bol k dispozícii Commodore C64.

71161commodore-64.system

Na týchto strojoch bolo nádherné to, že hra sa nahrávala do pamäte na klasickej magnetofónovej kazete. a museli ste vždy trafiť presnú otáčku, na ktorej je začiatok požadovanej hry. A ak ste nešťastnou náhodou stlačili pri play, aj tlačidlo record, mohli ste sa s danou hrou rozlúčiť. Krásne časy.

Po tomto osem bitovom období, nasledoval nástup strojov, ako slávna PP06, na ktorej sa síce toho veľa hrať nedalo, ale aspoň sa to už začínalo ako tak podobať na klasické PC.

PP06_1

Avšak potom k bratrancovi prišla prvá 386tka, a to začali doslova herné hody, no a neskôr som sa k 386 a prvému pentiu dopracoval aj ja.

Dodnes s láskou spomínam na legendárne hry ako Wingcommander, Stunts, Xwing a samozrejme legendy ako DOOM, či Wolfenstain 3D alebo Duke Nukem 3D, Descent, či parádne veci ako Crusader No Remorse a No Regret.

Súčasnosť

Hrám sa rád a hrám sa stále. Svojho času som mal obdobie aktívneho hrania Counter Strike: Condition Zero, dokonca v jednom nemenovanom klane. Nie že by sme boli šampióni, skôr sme to hrali tak for fun, a samozrejme hovorím o období, keď už nastupovali moderné stroje a AAA tituly.

Neminula ma ani zlatá éra World of Warcraft, kde som tak isto strávil niekoľko týždňov, a svojho času som si ho dokonca aj platil oficiálne. Avšak po čase ma WoW omrzelo  a skončil som s ním.

Tiež som si prešiel hrami ako temer celá séria Battlefield a to od 1942 až po Battlefield 1. Tak isto ma bavia simulácie.

Z nedávneho dlhého obdobia si  iste spomínate, že som veľmi aktívne hral Eurotruck Simulátor 2, ktorému sme svojho času venovali s kamoošom aj web  o modoch do tejto výbornej hry.

V súčasnosti ma zo simulácií najviac baví Farming Simulátor 17, avšak v multiplayer, keďže solo hra je dosť nuda.

Nepohrdnem však ani hrami ako Paladins, či Overwatch a inými titulmi.

Žánre

A týmto sa vlastne dostávame k tomu, aké žánre hier hrávam. Popravde u mňa je to nie celkom presne definovateľné. Jedno však môžem povedať s istotou.

Nemám veľmi rád single player hry. Skôr si rád zahrám multiplayer. A je úplne jedno či ide o stratégiu, akčnú hru, alebo simuláciu, či nebodaj MOBA titul. Dá sa povedať, že som multižánrový človek, a hra ma musí niečím zaujať.

Záver

Dalo by sa povedať, že u mňa platí heslo Kto si hraje nezlobí. JA celkom hry uznávam. Pretože si myslím, že správny výber hry, môže podporiť kreativitu, či možno zlepšiť aj vaše reflexi. A je to aj dobrá cesta, ako spoznať nových ľudí.

A ako ste na tom vy? Hrávate sa tiež? Ak ano tak čo hráte najradšej ?